Ruszają zapisy na wakacyjne warsztaty programistyczne z ePicentrum. Sebastian i Justyna od ponad roku zapoznają uczniów ASP Galileo z tajnikami informatyki, a teraz wykorzystają swoje doświadczenie do wprowadzenia w ten świat wszystkich chętnych 🙂

Dla kogo?

Obie grupy warsztatowe są dedykowane dzieciom dopiero zaczynającym swoją przygodę z informatyką. Będziemy używać prostego, a jednocześnie bardzo zbliżonego do prawdziwego programowania języka graficznego Scratch i omówimy od podstaw wszystko potrzebne do stworzenia pierwszych projektów, które powstaną w ramach warsztatów. W grupie dla starszych programistów na zajęciach odnajdą się najlepiej uczniowie klas 4-6. Zajęcia dla młodszych programistów kierowane są do młodszych dzieci, jednak absolutnie wymagana jest umiejętność czytania ze zrozumieniem.

Skąd pomysł?

Przy tworzeniu programu warsztatów skupiliśmy się na dwóch naszych obserwacjach: wielopoziomowym rozwoju przy programowaniu oraz przewagą zajęć na żywo nad poradnikami.

Po pierwsze, nie trzeba chcieć zostać informatykiem, aby czerpać korzyści z nauki programowania. Chcemy zachęcić dzieci do własnych eksperymentów przy komputerze, bo uważamy, że rozwija to na wielu płaszczyznach. Tworzenie własnych programów wymaga kreatywności, aby stworzyć coś od zera. Rozwija też analityczne myślenie. Większe problemy trzeba rozbijać na mniejsze, skomplikowane działania wykonywać krok po kroku, a przede wszystkim nie bać się nowo napotkanych przeszkód. Dodatkowo podczas programowania używamy rozmaitych konceptów matematycznych w praktyce, przez co stają się w naszych oczach ciekawsze i prostsze. A najlepsze jest to, że szybko widoczne efekty pracy nagradzają trud nauki z nawiązką.

Po drugie zauważyliśmy, że dzieci często chcą tworzyć własne programy i sięgają do poradników. Daje to szybkie efekty, jednak ma to jeden minus- poradnik najczęściej tłumaczy jak, ale nie dlaczego. Gdy dziecko napotka jakiś problem, okazuje się, że nie rozumie, co zrobiło i to nie jest jego wina. Dodatkowo poradnik przedstawia jedynie jedną możliwą ścieżkę i rzadko zachęca do eksploracji innych. Na lekcjach często uczniowie pytają nas “A dałoby się tak, że…?” i w 90% przypadków odpowiedź brzmi: tak! W naszej opinii uczenie się z poradników pozwala szybko uzyskać efekt, jednak nie rozwija ani logicznego, ani kreatywnego myślenia.

Kiedy?

Warsztaty w obu grupach będą odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach 17:00-19:00.

Zajęcia dla starszych programistów będą odbywały się w dniach 31.07-11.08. Zapisy trwają do 17.07 lub do wyczerpania miejsc.

Zajęcia dla młodszych programistów będą odbywały się w dniach 7.08-11.08. Zapisy trwają do 31.07 lub do wyczerpania miejsc.

Jak się zapisać?

Cena warsztatów dla starszych programistów wynosi 700 zł / os. w cenie regularnej lub 600 zł / os. w cenie promocyjnej (m.in. dla klientów Fundacji Swoją Drogą).
Zapisy odbywają się poprzez formularz zgłoszeniowy. Więcej informacji na temat warsztatów oraz ich zasad można znaleźć tutaj.

Cena warsztatów dla młodszych programistów wynosi 400 zł / os. w cenie regularnej lub 350 zł / os. w cenie promocyjnej (m.in. dla klientów Fundacji Swoją Drogą).
Zapisy odbywają się poprzez formularz zgłoszeniowy. Więcej informacji na temat warsztatów oraz ich zasad można znaleźć tutaj.

Facebook